1200px-Florida_Gators_gator_logo.svg.png

Gators Softball

Intermediate Girls Softball

Franklin Baseball and Softball 2021

COACHES

Head Coach:

Brett Panter

248-854-6639

BrettP1224@gmail.com 

Assistant Coach: 

Matt Weingarden

248-320-7995

mweingarden@i-dealoptics.com

ROSTER

  1. Eleni "Enzie" Brown
    West Maple
    248-701-9521
    lukiabrown@gmail.com
    scottdavidbrown@yahoo.com
    Parent: Lukia and Scott Brown

     

  2. Emeri Charlip
    Hillel
    josh@cooljacks.com
    248-819-4622
    Parent: Josh Charlip & Jill Sherman- Marx
     

  3. # 6 Ava Cooperman
    Hillel
    248-505-7206
    248-971-8980
    randicooperman@gmail.com
    j.m.cooperman@gmail.com
    Parent: Randi and Jason Cooperman

     

  4. # 1 - Ella Davis
    Hillel
    248-613-4762
    jodiekdavis@gmail.com

    Parent: Jodie & Jessie Davis
     

  5. Kendall Dorfman
    Forest 
    248-330-4559
    mikedorfman@comcast.net
    wendydorfman@yahoo.com
    Parent: Mike & Wendy Dorfman
     

  6.  #3 - Lila Lazor
    Hillel
    248-390-9657

    jefflazor@gmail.com
    kyleykaplan@gmail.com
    Parent: Jeff & Kyley Lazor

     

  7. #9 - Dakota Norwood
    Greenfield
    248-238-5416
    hugzkisses23@yahoo.com
    Parents: Jason & Devin Norwood
     

  8. #10 - Zoey Panter
    Hillel
    248-470-4102
    jpanter77@gmail.com
    brettp1224@gmail.com
    Parent: Jodi & Brett Panter

     

  9. #2 - Mya Porter
    Sheiko
    989-708-9046
    mike@kortx.io
    ray.kirsten23@yahoo.com
    Parent: Mike Porter
     

  10. # 8 - Reyna Schwartzenfeld
    West Hills
    248-766-0121
    lorenschwartzenfeld@gmail.com
    Parent: David & Loren Schwartzenfeld
     

  11. #7 - Chloe Wade
    Bloomfield Hills MS
    313-842-2706
    av1595@yahoo.com
    Parent: Jason Wade
     

  12. # 12 - Maya Weingarden
    Hillel
    mweingarden@i-dealoptics.com
    blipmanw@gmail.com
    248-320-7995
    248-709-9009
    Parent: Matt Weingarden & Brooke Weingarden

PRACTICE SCHEDULE

GAME SCHEDULE:
UP NEXT:
1. SUNDAY, MAY 2 VS. South Farmington Rays (H) 
TIME: Warmup 3:00 pm Game: 4:00 pm - 6:00 pm
Location: Bond Park (North) 
31600 W. 13 Mile
Farmington Hills. MI
SNACK: Weingarden
FINAL: 2-12 (L)

2. FRIDAY, MAY 7 VS. Red Raiders (H) 
TIME: Warmup 5:30 pm Game: 6:30 pm - 8:30 pm
Location: Franklin Community Church
SNACK: Wade
FINAL: 6-2 (W)

3. TUESDAY, MAY 11 VS. SUN DEVILS (H)
TIME: Warmup 5:30 pm Game: 6:30 pm - 8:30 pm
Location: The Corners
SNACK: Schwartzenfeld
FINAL: 3-6 (L)

4. THURSDAY, MAY 13 VS. TIGERS (A)
TIME: Warmup 5:30 pm Game: 6:30 pm - 8:30 pm
Location: The Corners
SNACK: Porter
FINAL: 14-8 (W)

5. SUNDAY, MAY 16 VS. South Farmington Angels (H)
TIME: Warmup 3:00 pm Game: 4:00 pm - 6:00 pm
Location: Bond Park (South) 
31600 W. 13 Mile
Farmington Hills. MI
SNACK: Panter
FINAL: 12-7 (W)


6. TUESDAY, MAY 18 VS. TIGERS (A)
TIME: Warmup 5:30 pm Game: 6:30 pm - 8:30 pm
Location: The Corners
SNACK: Norwood
FINAL: 13-15 (L)


7. THURSDAY, MAY 20 VS. SUN DEVILS (H)
TIME: Warmup 5:30 pm Game: 6:30 pm - 8:30 pm
Location: The Corners
OUT: Ella Davis
SNACK: Lazor
FINAL: 13-12 (W)


8. SUNDAY, MAY 23 VS. South Farmington Marlins (H)
TIME: Warmup 3:00 pm Game: 4:00 pm - 6:00 pm
Location: Bond Park (South) 
31600 W. 13 Mile
Farmington Hills. MI
OUT: Chloe Wade
SNACK: Dorfman

FINAL: 12-0 (W)  - Currently 2nd Playoff Seed, RECORD: 5 wins - 3 losses

9. TUESDAY, MAY 25 VS. Red Raiders (A) 
TIME: Warmup 5:30 pm Game: 6:30 pm - 8:30 pm
Location: The Corners
SNACK: Dorfman (Make up)

FINAL: 16-4 (W)  - Currently 2nd Playoff Seed, RECORD: 6 wins - 3 losses


10. THURSDAY, MAY 27 VS. FIGHTING IRISH (A) 
TIME: Warmup 5:30 pm Game: 6:30 pm - 8:30 pm
Location: The Corners
OUT: SCHWARTZENFELD
SNACK: Charlip

FINAL: 9-4 (W) - Currently 1st Playoff Seed, RECORD: 7 wins - 3 losses

 

***PRACTICE ADDED: TUESDAY JUNE 1 

FRANKLIN CHURCH

6 - 7:30 PM

SNACK: DAVIS

11. THURSDAY, JUNE 3 VS. FIGHTING IRISH (H) 
TIME: Warmup 5:30 pm Game: 6:30 pm - 8:30 pm
Location: Berkshire Middle School
SNACK: Brown

Final 7-2

SATURDAY JUNE 5th ALL-STAR GAME 2:30 PM The Corners

ALL-STAR SELECTION selected by their teammates:

AVA COOPERMAN, KENDALL DORFMAN, ZOEY PANTER, MAYA WEINGARDEN

PRACTICE TBD


PLAYOFFS

THESE ARE THE TIMES AND LOCATIONS DEPENDING ON OUR PLAYOFF SEED:

DOUBLE ELIMINATION PLAYOFFS

FIRST ROUND - TUESDAY JUNE 8th 

1st Seed vs. 8th Seed

06/08/2021
5:15PM - 8:15PM

Shiawasee / Shia Field 4
 

4th Seed vs. 5th Seed

06/08/2021
5:15PM - 8:15PM

Drake Park 1 - SF home / Field 2

Gators vs. Fighting Irish

06/08/2021
5:15PM - 8:15PM

West Maple 2 (WM2) / WM2

3rd Seed vs. 6th Seed

06/08/2021
5:15PM - 8:15PM

The Corners (TC) / Corners

FIRST ELIMINATION ROUND - THURSDAY JUNE 10th

ELIMINATION GAME 1

06/10/2021
5:15PM - 8:15PM

The Corners (TC) / Corners

ELIMINATION GAME 2

06/10/2021
5:15PM - 8:15PM

Shiawasee / Shia Field 4

SECOND ROUND - FRIDAY JUNE 11th 

GAME 1

06/11/2021
5:15PM - 8:15PM

Berkshire Middle School (BMS) 

GAME 2

06/11/2021
5:15PM - 8:15PM

Shiawasee / Shia Field 4

 

SECOND ELIMINATION ROUND - SUNDAY JUNE 13th

GAME 1

06/13/2021
1:15PM - 4:15PM

Bond Park / South


GAME 2

06/13/2021
1:15PM - 4:15PM

Bond Park / North

GAME 3 POSSIBLE DOUBLE HEADER

06/13/2021
4:15PM - 7:15PM

Bond Park / North

THIRD ROUND - MONDAY JUNE 14th 

SEMI FINAL

06/14/2021
5:15PM - 8:15PM

The Corners (TC) / Corners

THIRD ELIMINATION ROUND - WEDNESDAY JUNE 16th 

SEMI-FINAL

06/16/2021
5:15PM - 8:15PM

The Corners (TC) / Corners

FOURTH ROUND - FRIDAY JUNE 18th 

SEMI FINAL

6/18/2021
5:15PM - 8:15PM

The Corners (TC) / Corners

FIFTH ROUND - SATURDAY JUNE 19th 

FINAL

6/19/2021
2:15PM - 5:15PM

The Corners (TC) / Corners

ALL-STAR SELECTIONS

Please select 4 players by Wednesday 26th

Please select based on player performance and team sportsmanship

PLEASE VOTE ONLY ONE TIME